Nole čudesnom igrom savladao Federera i osvojio drugi US Open!

Najbolji teniser sveta još jednom je pokazao zašto je tu gde se trenutno nalazi.

U velikom finalu US Opena Nole je posle tri časa i 20 minuta neverovatne borbe nadigrao drugog nosioca, Rodžera Federera rezultatom 3:1, po setovima 6:4, 5:7, 6:4, 6:4.

Ovo je Novakova 55. titula u karijeri, sedma u 2015. godini, druga na Otvorenom prvenstvu SAD, a jubilarna deseta u gren slem kategoriji.

„Iako je 2011. verovatno najbolja godina u mom životu, sada više uživam, jer sam suprug i otac. Sada je sve slađe“, izjavio je Novak posle meča.

Fenomenalan okršaj na centralnom terenu Flašing Medouza, Artur Ešu, protekao je u znaku krajnje nesportske atmosfere u publici, koja je burnim ovacijama pozdravljala svaki poen Federera i grešku Novaka, a mukom ispraćala svaki vanserijski poen najboljeg tenisera sveta.

Posle tri časa odlaganja početka meča zbog kiše, teniseri su nešto posle 19 časova po lokalnom vremenu izašli na teren.

Susret je svojim servisom otvorio Federer, koji se odmah suočio sa spašavanjem brejk lopti, ukupno tri. Nakon što je svoj servis gem dobio bez izgubljenog poena, Novak je u sledećem fantastičnim riternima došao do 0:40 na servis rivala, a zatim iskoristio treću brejk loptu i poveo sa 2:1. U sledećem gemu Novak se suočio sa neprijatnom situacijom, okliznuo se i doživeo težak pad u pokušaju da stigne lopticu. To je Federeru omogućilo brejk i automatski povratak u set. Uprkos tome, Novak je u sedmom gemu ponovo briljirao na servis Švajcarca i novim brejkom stvorio značajnu rezultatsku prednost. Set je pripao prvom nosiocu turnira rezultatom 6:4 posle 41 minuta, tokom kojih je imao znatno bolji procenat realizacije i prvog i drugog servisa i dvostruko manje neiznuđenih grešaka od Federera (8-15).

Švajcarski teniser je znatno popravio servis u drugom setu. To pokazuje i podatak da Novak tokom 62 minuta igre nije uspeo da dođe do ijedne prilike da ugrozi servis petostrukog šampiona US Opena. Srpski teniser je spasio osam brejk lopti, ali je devetu, u dvanaestom gemu, poklonio protivniku za 5:7 i 1:1 u setovima.

Slično uvodnom setu, Novak je u trećem gemu trećeg seta došao do brejka i vođstva od 2:1. Federer je u predstojećem odgovorio na isti način i poravnao na 2:2. Srpski teniser je u osmom gemu spasio dve brejk lopte, a u sledećem profitirao na servis Federera i posle 50 minuta osvojio treći set rezultatom 6:4 i približio se na samo set od titule.

Seriju osvojenih gemova Novak je nastavio u četvrtom setu. U prvom gemu oduzeo je servis Federeru, a potom isti potvrdio za 2:0. Još jednim brejkom, u sedmom gemu, Novak se približio novom ogromnom uspehu u Njujorku koji je usledio posle naredna tri dramatična gema.

„Imam ogromno poštovanje prema Federeru. On je uradio sjajne stvari za naš sport i kada igrate protiv njega, najboljeg svih vremena, imate veliki pritisak. Dao sam sve od sebe, morao sam da igram vrlo koncentrisao i uspeo sam. Svi rezultati koje postižem na terenu teraju me da se još više trudim u budućnosti“, rekao je Novak.

Statistika: as poeni (3-11), dvostruke servis greške (5-5), direktni poeni (35-56), neiznuđene greške (37-54), ukupno osvojenih poena (147-145).

Pobedom nad Federerom u finalu Novak je ponovo vratio egal u međusobnim duelima, 21-21.

S obzirom da je prošle godine takmičenje na Otvorenom prvenstvu SAD završio u polufinalu, Novak će na novoj rang listi biti u plusu za 1.280 ATP poena, što je ukupno 16.145, čak 6.600 više od drugoplasiranog Federera.

Pred prvim teniserom sveta je pauza u trajanju od tri nedelje. U nastavku sezone Novak će nastupiti na još četiri turnira i braniti ukupno 3.360 poena.

Prvi od njih će se odigrati u prestonici Kine, Pekingu, gde Novak ne zna za poraz. Pet učešća – pet trofeja. U prošlogodišnjem finalu Srbin je deklasirao Čeha Tomaša Berdiha rezultatom 6:0, 6:2. S obzirom da je u pitanju turnir iz serije 500 Novak će braniti upravo toliko bodova.