Nole osvojio drugi Vimbldon i ponovo postao najbolji teniser sveta!

Po drugi put u karijeri Novak je šampion Vimbldona, najvećeg teniskog turnira današnjice!

Posle strašne borbe u velikom finalu Novak je srušio Rodžera Federera rezultatom 3:2 i onemogućio Švajcarca da dođe do svoje osme titule na Otvorenom prvenstvu Velike Britanije.

Neverovatno uzbudljiv meč odluke koji se odigrao na centralnom terenu “All England Lawn Tennis Club”- trajao je tri časa i 56 minuta, a okončan je rezultatom 6:7 (7:9), 6:4, 7:6 (7:4), 5:7, 6:4 u korist prvog nosioca.

Pobeda na Vimbldonu, koja je Novakova sedma na Gren Slem turnirima, donela je Srbinu još jedno ogromno dostignuće – povratak na čelo ATP liste posle devet meseci!

Dvojica večitih rivala meč su startovali na izuzetno visokom nivou. Koliko su bili sigurni na sopstveni početni udarac govori činjenica da jedan drugom nisu dozvolili nijednu brejk loptu. Švajcarac je napravio minibrejk na startu odlučujućeg gema u prvom setu i dobijao sve duže razmene udaraca. Novak je uspeo da ga vrati i ubrzo posle nekoliko sjajnih poena stiže do prve set lopte na svoj servis koju ne koristi. Kasnije mu se ukazala još jedna, koju je takođe propustio. Sa druge strane Federer je svoju prvu šansu iskoristio, odnosno, srpski teniser mu je poklonio set poslavši loptu u mrežu, čime je Švajcarac slavio 9-7 u taj-brejku posle 51 minuta igre.

U prvom gemu drugog seta Novak je propustio dve brejk lopte, ali je već u trećem popravio situaciju, načinio prvi brejk u meču i poveo sa 2:1, potom i 3:1. Ovu prednost sigurno je čuvao da samog kraja seta za 6:4 posle 43 minuta.

Treći set odlučen je na isti način kao prvi, samo što je ovog puta uspešniji bio Novak. 7-4 u taj-brejku nakon 49 minuta.

Najdramatičniji je bio četvrti set tokom kojeg se dogodilo čak pet brejkova. Prvo rezultatsko otcepljenje pripalo je Novaku brejkom u četvrtom gemu za vođstvo od 3:1. Već u sledećem Federer je odgovorio na identičan način i smanjio na 3:2. Fenomenalni srpski teniser još jednom je oduzeo servis protivniku u šestom gemu, a zatim došao do 5:2, kada je usledio neočekivan pad u igri. Pri rezultatu 5:3 Novak je servirao je pobedu, Švajcarac ponovo pravi brejk i vraća se u duel, 5:4. U sledećem gemu naš teniser je na servis Rodžera propustio jednu meč loptu, zatim pretrpeo novi brejk koji je Federer jedan gem kasnije pretvorio u 2:2 u setovima.

Iako je u petom setu ogromna psihološka prednost bila na Federerovoj strani, Novak je pokazao zašto je trenutno najbolji na planeti, odoleo svim iskušenjima i kada je bilo najpotrebnije prelomio i slavio. Nakon što je u osmom gemu ispustio tri brejk lopte, Novak je u poslednjem gemu susreta bio neverovatan na servis Švajcarca i zasluženo došao do još jednog velikog uspeha.

“Čestitam Rodžeru na sjajnoj borbi danas i odlično odigranom turniru. On je najveći šampion, nauspešniji teniser ikada i pravi primer velikog atlete. Hvala ti što si me pustio da pobedim danas”, rekao je Novak kroz smeh.

“Nije bilo lako vratiti energiju i fokus posle izgubljenog četvrtog seta na onakav način. Ni sam ne znam kako sam uspeo tako nešto. Presrećan sam, kao da živim novi san”, završio je Novak.

Statistika: as poeni (13-29), dvostruke servis greške (3-5), direktni poeni (68-75), neiznuđene greške (27-29), broj osvojenih poena (186-180).

Nakon 35. međusobnih okršaja protiv Federerom Novak je smanjio prednost Švajcarca na 17-18.

Trijumf u Londonu Novakova je 45. titula u karijeri, četvrta u 2014. godini.

Pred Novakom je pauza od četiri nedelje, nakon čega će sezonu nastaviti na letnjoj američkoj turneji.

Prvi turnir očekuje ga u Torontu (Kanada), pripada Masters seriji, a počinje 4. avgusta. Slede Masters u Sinsinatiju i poslednji Gren Slem sezone, US Open.