Nole preokretom do osmog Australijen Opena i prvog mesta na svetu!

Ne da Novak Melburn nikome, jer Melburn je Novakov hram!

Pobedom nad Dominikom Timom posle dramatične borbe u velikom finalu rezultatom 6:4, 4:6, 2:6, 6:3, 6:4, Novak je odbranio titulu na Otvorenom prvenstvu Australije i došao do 17. gren slem trofeja, ukupno 78. u karijeri.

Zahvaljujući trijumfu u finalu Melburna Novak će se u ponedeljak posle tri meseca boravka na drugoj poziciji vratiti na vrh ATP liste sa 9.720 poena (preteći će Nadala za 325 poena).

Novak je dobro ušao u duel. Oduzeo je Timu servis u drugom gemu, a zatim poveo sa 4:1. Austrijancu je pošlo za rukom da u sedmom gemu vrati brejk, potom i izjednači na 4:4. Novak je dva gema kasnije iskoristio drugu brejk/set loptu i posle 52 minuta igre došao do prednosti od 1:0.

Tim je od drugog seta zaigrao vidno agresivnije i riskantnije i sada je on prvi oduzeo servis Novaku. Srpski teniser je vratio brejk u osmom gemu, izjednačio na 4:4, ali je u narednom pretrpeo novi brejk koji je austrijskom teniseru kasnije doneo izjednačenje.

Novaku je tokom trećeg seta početni udarac predstavljao najveći problem. Ubacio je svega 46% prvih servisa, a identična je bila i procentualna realizacija drugih. Tim je nastavio seriju, uzeo prva četiri gema (dva brejka) i poveo sa 4:0. Sa ovom razlikom okončao je treći set u svoju korist, 6:2.

Čekalo se na trenutak koji će sve da prelomi. Taj trenutak dogodio se u osmom gemu četvrtog seta kada je Novak preuzeo inicijativu, oduzeo servis Timu, a potom isti potvrdio za 6:3 i 2:2 u setovima.

Set odluke Novak je počeo na najbolji mogući način. Oduzeo je servis protivniku u trećem gemu i u nastavku uspešno odolevao pokušajima sjajnog rivala da se vrati. Tačno četiri časa igre i rekordna, osma titula za najboljeg tenisera sveta u Melburn Parku!

Statistika: as poeni (9-13), dvostruke servis greške (5-5), direktni poeni (46-55), neiznuđene greške (57-57), broj osvojenih poena (157-147).

Novak će posle tri nedelje pauze nastupiti na turniru u Dubaiju (24. – 29. februar), koji pripada seriji 500.

Biće to njegov jedanaesti nastup na „Dubai Duty Free Tennis Championships-u, na kojem je do sada osvojio četiri trofeja (2013, 2011, 2010. i 2009. godine).

Noletov desktop kalendar za mesec februar 2020. možete preuzeti ovde.

Fotografija: Getty Images