Novak savladao Alkaraza i plasirao se u finale Rolan Garosa!

Novak će se u nedelju boriti za treću titulu na Rolan Garosu, rekordu 23. na gren slem turnirima i povratak na prvo mesto ATP liste!

Treći nosilac turnira je u polufinalu Otvorenog prvenstva Francuske savladao prvog igrača sveta Karlosa Alkaraza rezultatom 3:1, po setovima 6:3, 5:7, 6:1, 6:1.

Susret na terenu Filip Šatrije trajao je tri časa i 23 minuta, a nakon ravnopravne igre u prva dva seta Španac se suočio sa jakim grčevima, koji su ga onemogućili da pruži svoj maksimum u nastavku.

„Žao mi je zbog Karlosa, želim mu brz oporavak. Najmanje što želite u završnoj fazi turnira su grčevi. On je neverovatan igrač i sjajan momak. Siguran sam da će u budućnosti osvajati ovaj turnir mnogo puta. Čestitam mu na borbenom duhu i što je do poslednjeg poena ostao na terenu. Video sam da se muči, ali nisam smeo previše da razmišljam šta se dešava sa druge strane mreže“, rekao je Novak posle meča.

„Prvi set i pola drugog sam odigrao jako dobro. Krajem drugog seta on je bio bolji i zasluženo ga osvojio. Karlos je izuzetno agresivan igrač, jedini način da ga pobedite je da odgovorite na isti način. Protiv njega ne smete popustiti. Ponosan sam što sam stigao do još jednog gren slem finala“, završio je srpski teniser.

Novak je sigurnije ušao u meč od svog rivala. Manje je grešio a prva nagrada bila je brejk u četvrtom gemu za vođstvo od 3:1. Pri rezultatu 4:2 srpski teniser je u gemu dugom 14 minuta spasio tri brejk lopte i prednost uvećao na 5:2. U sledećem je propustio jednu brejk/set loptu tako da je Alkaraz smanjio na 5:3. Nakon još jedne spašene brejk lopte, Novak je otišao na pauzu sa vođstvom od 1:0 posle 59 minuta provedenih na terenu.

Prva polovina drugog seta protekla je mirno, bez brejk šansi. Onda je usledila drama. Najpre je Novaku pri rezultatu 3:4 ukazana medicinska pomoć zbog bolova u desnoj ruci. Po povratku na teren Alkaraz je agresivnijom igrom (i greškama Novaka) došao do prvog brejka i 3:5. Novak je na sjajan način uzvratio istom merom, smanjio na 4:5, a potom je na svoj servis od 0:40 vezao pet poena i izjednačio na 5:5. Imao je treći nosilac turnira priliku da u narednom gemu povede sa 6:5, ali je istu propustio. Alkaraz na naredni servis Novaka to kažnjava i bez izgubljenog poena dolazi do brejka, seta i 1:1.

Pri rezultatu 1:1 u trećem setu Alkaraz se suočio sa jakim grčevima u desnoj nozi zbog kojih je morao da prekine igru. Sudija mu je predočila pravila pre nego što ga je pitala šta će da učini, Alkaraz je pristao i prepustio gem/brejk rivalu, nakon čega mu je ukazana medicinska pomoć. Nakon što se vratio na teren, bilo je vidno da španski teniser neće moći normalno da nastavi meč. Novak je vezao pet gemova (tri brejka) i posle 36 minuta igre posle 6:1 poveo sa 2:1 u setovima.

Četvrti set Novaku je posle tri brejka pripao rezultatom 6:1.

Statistika: as poeni (8-3), dvostruke servis greške (3-2), direktni poeni (39-35), neiznuđene greške (36-50), broj osvojenih poena (128-100).

Novak će u svom sedmom finalu Otvorenog prvenstva Francuske u nedelju od 15 časova igrati protiv boljeg iz drugog polufinala u okviru kojeg se sastaju Kasper Rud (Norveška, 4) i Aleksander Zverev (Nemačka, 22).