fbpx
spot_img

Dodijeljena književna nagrada “Marko Miljanov“

 

 

LAUREATI RATKOVIĆ I ĆUKOVIĆ

 

Žiri Udruženja književnika Crne Gore u sastavu: Višnja Kosović (predsjednica), Perivoje Popović i Vladimir Č. Popović (članovi), na sjednici održanoj 2. maja, 2022. godine, jednoglasno je donio

 

ODLUKU

 

da se književna nagrada UKCG “MARKO MILJANOV“, za jubilarnu 2021. godinu (75 godina postajanja i rada UKCG) dodijeli književnicima MILENKU RATKOVIĆU i ALEKSANDRU ĆUKOVIĆU.

 

OBRAZLOŽENJE

Riječ je o renomiranim autorima sa dva generacijska, vokacijska i stilska pola, te tako laureati i simbolično potvrđuju temeljne vrijednosti kojima UKCG decenijama snaži i unaprjeđuje književno i ukupno kulturno postanje Crne Gore, na temeljima koje su nenadmašno postavila narodna etika i epika, NJegoš, Marko i LJubiša i njihovo neposredno i trajno stvaralačko nasljeđe.

MILENKO RATKOVIĆ je doajen, jedan od najstarijih i najistaknutijih pisaca za djecu, preciznije utemeljivača književnosti za djecu i mlade u Crnoj Gori. Nagrađena knjiga „Čamac za žebe“ potvrđuje njegovu plodotvornu misiju na način dostojan posebnog mjesta u ukupnosti datog stvaralaštva na prostorima bivše Jugoslavije kroz skoro čitav životni stvaralački vijek – već je dobrano zagazio u 10. deceniju života i preko 75 godina stvaralačkog rada. On je dostojni pisac našeg djetinjstva, naših čitanki i obaveznih i biranih lektira.Žiri osjeća posebnu ličnu radost što se na ovaj način makar dijelom ispravlja nepravda prema stvaralačkom djelu i ličnosti MILENKA RATKOVIĆA kao i prema cjelini književnosti za djecu i mlade u Crnoj Gori.

ALEKSANDAR ĆUKOVIĆ je izrazit predstavnik današnjeg vremena, u tako rijetkom istinskom rzumijevanju čovječnosti i već širokoj javnosti i izvan Crne Gore, dobro poznat kao agilni i predani književnik, publicista i editor. NJegovu nagrađenu knjigu „Herostratov asistent“ Žiri ove velike Nagrade u kome je sudjelovala i istaknuta pjesnikinja i filosofesa, doživio je kao paradigmu koja njenog autora čini jednim od vodećih naših stvaralaca najmlađe generacije, što opet čvrsto uvezuje sjajnu prošlost, širinu, domete i budućnost stvaralaštva koje već decenijama njeguje, njedri i visoko vaspostavlja upravo UKCG. Posebno je potrebno istaći da mitsku antičku ličnost imena Herostrat, Ćuković iz našeg stoljeća posmatra u kontra smjerovima tumačenja da li je taj grčki mladić iz davnina imao samo namjeru da sebe učini slavnim ili je u isto vrijeme i pobunjenik pred činom neposrednog rođenja Filipovog sina Aleksandra budućeg Makedonskog Velikog, pošto je Filip, recimo i po znamenitom Ciceronu („filipike“), poiman kao tiranin – nije samo naše vrijeme doba za tiraniju vlasti.

Konačno, većina odabranih djela koja su došla do ovog Žirija bila su dostojna učešća na ovom velikom stvaralačkom nadmetanju. Dobitnici su zaista u svakom smislu nesporni, ali smatramo da su, pored ostalih, i „BESANICA“ MILIJE PAJKOVIĆA, „NENAPISANE PRIČE“ DANILA JOKANOVIĆA“ i „BOG U BIRTIJI“ BORISA JOVANOVIĆA, knjige koje potvrđuju njihov dosadašnji književni renome i neminovno zaslužuju posebno mjesto u Leksikonu odlikovanih riječi – da u najozbiljnijem sistemskom smislu parafraziramo podnaslov knjige Borisa Jovanovića.

Žiri se javno zavaljuje Upravi UKCG, predsjedniku UKCG NOVICI ĐURIĆU i posebno autorima knjiga „na mukama“ kojima su njegovi članovi bili tako čestito počašćeni i stvaralački obogaćeni.

Labud Lončar
Labud Lončar
LABUD N. LONČAR Rođen je 1964. god. u Ivangradu, današnje Berane. Penzionisani profesionalni vojnik. Bavi se pisanjem poezije i proze. Osnivač i predsjenik međunarodnog udruženja književnih stvaralaca i umjetnika „Nekazano“, iz Bara. Objavio je pet knjiga poezije:„Rođenje suze“, „Ostavljanja“. „Na poleđini sna“, “Ako prećutim pjesmu” i „Sidro noći“ I jednu knjigu kratkih priča „Svako ostavi neki trag“. Zastupljen je u pedesetak domaćih i stranih zbornika i antologija. Njegovi radovi i knjige prevedeni su na engleski, nemački, ruski, francuski, kineski, bengalski, bugarski, poljski, makedonski, albanski i slovački jezik. Dobitinik je mnogih priznanja i nagrada. Između ostalog nagrađen je objavljivanjem svoje treće knige “Na poleđini sna” – na Amazonu a pod teretom najbolje pjesme na konkursu “Društva živih pjesnika” između 4000 kandidata. Dobitnik je "Gramate Knjaza Miloša" za nacionalni doprinos ukupnoj srpskoj književnosti koju dodjeljuje Ministarstvo kulture Srbije i Udruženje književnika Srbije. Takođe, dobitnik je "Povelje Cara Konstantina i carice Jelene“ koju mu je dodijelilo Udruženje književnika Srbije i Ministarstvo kulture Srbije. Renomirana i tradicionalna poljska književna nagrada “Klemens Janicki Ianicus” 2022. god. dodijelila mu je za izuzetan književni rad i doprinos evropskoj poeziji, Međunarodna poetska manifestacija „Ohridski poetski biser“ iz Ohrida dodijelila mu je specijalno priznanje „Ohridski biser“. Srpsko akademsko društvo „Vizantija“ dodijelila mu je „Blagodarje“ za doprinos i širenje kulture. Kulturni centar „Hadži Ruvim“ iz Lajkovca dodijelilo mu je Zlatnu medalju „Hadži Ruvim“. Međunarodni festival “Struški književni susreti”, Kulturni centar „Bran“ i Makedonska kulturna riznica dodijelilo mu je priznanje “Petkov amanet” kao najboljem stranom književniku za 2023. god. Kao i „Zlatnu blagodarnicu“. Član je Udruženja književnika Srbije i Udruženja književnika Crne Gore. Počasni član „Scene Crnjanski“ iz Beograda, Kluba književnika Beograda i Kulturnog salona „Stenka“. Osnivač je i Glavni i odgovorni urednik portala za umjetnost i kulturu “Nekazano”. Takođe, osnivač je i glavni urednik časopisa za kulturu i umjetnost ”Nekazano” i istoimenog časopisa za Haiku -”Nekazano”. Časopis za Haiku „Nekazano“ je prvi zvanični časopis za Haiku na području Crne Gore. Osnivač je Festivala ljubavne poezije “Pjesnik – Svetionik”. Živi i stvara u Baru.