GOAT: Šesta titula Novaka na Vimbldonu i nova stranica teniske istorije!

Novak je šestostruki vladar Vimbldona!

Najbolji teniser sveta je u spektakularnom finalu najelitnijeg turnira posle preokreta savladao Italijana Matea Beretinija (7) rezultatom 6:7 (4:7), 6:4, 6:4, 6:3 i došao do 20. gren slem titule u karijeri, čime se izjednačio sa Rodžerom Federerom i Rafaelom Nadalom. Novak sada, pored svih ostalih, u svom posedu ima dva najvažnija rekorda – po broju trofeja sa najvećih turnira i po broju sedmica na prvom mestu ATP liste!

Vimbldonska titula je Novakova četvrta u 2021. godini, u kojoj je osvojio sva tri odigrana gren slema. To je poslednji put pošlo za rukom Rodu Lejveru 1969. godine.

Prvi favorit u Londonu je prvi došao do osetne prednosti u duelu. U četvrtom gemu prvog seta je iskoristio drugu brejk loptu i poveo sa 3:1. Prvi vođstvu srpskog tenisera od 5:2 odigran je maratonski gem od 22 poena, Beretini je spasio jednu brejk/set loptu i smanjio rezultat na 5:3. Pad intenziteta u Novakovoj igri uticao je na skok istog kod Italijana, koji je vratio brejk, a potom izjednačio na 5:5. Sreća je u taj-brejku bila naklonjenija Beretiniju koji je posle 70 minuta igre poveo sa 1:0.

Potpuni reset srpskog tenisera na početku drugog seta. Novak pravi dva uzastopna brejka i stiže do velikih 4:0. Uspeo je Beretniji da vrati jedan brejk, dođe od 5:1 do 5:4, ali je Novak bio na visini zadatka kada je to bilo najpotrebnije. Siguran servis gem i 6:4 posle 43 minuta.

Novak je tokom trećeg seta načinio svega tri neiznuđene greške. Brejk koji mu je pripao u trećem gemu bio je dovoljan da u nastavku odoli svim pritiscima, spase dve brejk lopte protivnika i povede u setovima.

Čekao je Novak strpljivo svoju šansu u četvrtom setu i dočekao je u sedmom gemu. Taj brejk doneo mu je treći Vimbldon u nizu, 85. titulu u karijeri i novi istorijski podvig.

Finalni duel na centralnom terenu „All England Lawn Tennis Club“-a je trajao tri sata i 23 minuta.

Statistika: as poeni (5-16), dvostruke servis greške (4-3), direktni poeni (31-57), neiznuđene greške (21-48), broj osvojenih poena (145-131).

Nova ATP lista biće objavljena sutra, a Novak će zadržati 12.113 poena, što je 1.743 više od drugoplasiranog Danila Medvedeva.

Novak će nakon osvajanja i trećeg gren slema u 2021. godini pauzirati dve nedelje. Povratak na teren ga očekuje na Olimpijadi od 24. jula do 1. avgusta gde će pokušati da se domogne jedine zlatne medalje koja mu nedostaje.