Kakav meč! Nole u finalu US Opena, na korak od nove istorije!

Samo jedna pobeda deli Novaka od kalendarskog gren slema, rekordne 21. gren slem titule i istorije!

Fotografija: Profimedia

Prvi teniser sveta je u polufinalu US Opena posle maratonske borbe srušio Aleksandera Zvereva (Nemačka, 4) rezultatom 4:6, 6:2, 6:4, 4:6, 6:2 i došao do novog rekorda – devetog finala Otvorenog prvenstva SAD, čime je pretekao Pita Samprasa i Ivana Lendla.

„Najbolja atmosfera od početka turnira na ovako fantastičnom stadionu, hvala svima. Ovo su trenuci za koje živimo. Aleksander je veliki šampion, neko kome se divim i na terenu i van terena. On je jedan od mojih najboljih prijatelja. Znao sam pre izlaska na teren da će ovo biti velika bitka. Nadam se da ste uživali i osetili našu energiju“, rekao je Novak posle meča.

Novak se ovim trijumfom revanširao Nemcu za poraz u polufinalu Olimpijade u Tokiju i prekinuo njegov niz od 16 uzastopnih pobeda.

Slično scenariju iz prethodna tri meča u Njujorku počeo je i polufinalni. Novak tokom prvog seta nije uspeo da dođe do ijedne brejk lopte, Zverev je u devetom gemu iskoristio drugu i došao do uvodnog seta rezultatom 6:4.

Majstor za preokrete preuzima kontrolu nad susretom već na startu drugog seta. U drugom gemu je realizovao prvu brejk loptu, poveo sa 2:0, a potom bez izgubljenog poena potvrdio brejk za 3:0. Srpski teniser još jednom, u poslednjem gemu, oduzima servis Nemcu i dolazi do izjednačenja u setovima posle 6:2.

Kakav treći set! Kakav tenis! Kakvi poeni! Iako je Novak bio taj koji je spašavao brejk lopte u više navrata, u poslednjem gemu je posle nekoliko nestvarnih poena (na obe strane) uspeo da iskoristi treću brejk šansu i povede sa 2:1.

Zverev je bolje ušao u četvrti set i prvi došao do brejka. Jurio je Novak isti u nastavku, ali nije uspeo da dođe do brejk prilika. Nemački teniser dovodi meč do odlučujućeg seta.

Psihološka nadmoć Novaka došla je do izražaja u petom setu u kojem je bukvalno „uništio“ rivala – 6:2.

Meč na najvećem teniskom stadionu na svetu trajao je tri časa i 33 minuta.

Statistika: as poeni (12-16), dvostruke servis greške (2-8), direktni poeni (41-49), neiznuđene greške (49-50), broj osvojenih poena (140-133).

Novak će u svom devetom finalu US Opena, 31. gren slem, u nedelju od 22 časa (po srednjeevropskom vremenu) igrati protiv drugog tenisera sveta Danila Medvedeva.

„Daću i srce i telo i glavu, sve ću uložiti u taj meč. Tretiraću ga kao da je poslednji u mojoj karijeri“, završio je Novak.

Ruski teniser je u prvom polufinalu bio bolji od Francuza Feliksa Ožer Alijasima rezultatom 3:0.

Biće ovo njihov deveti međusobni okršaj. Vodi Novak 5-3, kome je pripao i njihov poslednji duel u finalu ovogodišnjeg Australijen Opena.