fbpx
spot_img

Metino brdo u Kragujevcu – Opomena

Пре 80 година, 2. марта 1942. године немачки фашисти, њихове слуге љотићевци и недићевци из логора Метино брдо – јединственог и мало препознатљивог у новијој историји, која то није забележила и кроз који је прошло преко 4000 (Срба, Јевреја и Рома, антифашиста и родољуба, скојеваца и комуниста) од којих је стрељано њих преко 600, извезли су у праскозорје преко 150 лица на стрељање из Крагујевца Тополе и оклних села.

У већ ископане раке спровели су везане људе не надајући се да ће скојевац и комуниста Драган Банић из Наталинаца код Тополе, искочити из исте и својим грудима стати пред митраљеске цеви. Овај скојевац који је први двоглед поклонио свом команданту, хероју Милану Благојевићу Шпанцу, својим херојским чином спасио је 16 другова који су преживели стрељање. Тога дана стрељано је преко 100 родољуба.

Њима у спомен крај спомен обележја „Талац“ на Метином брду одржан је комеморативни скуп, одата почаст и положени венци. Венце су положиле делегације Војске Србије, Скупштине града Крагујевца, СУБНОР-а Србије, Шумадије, Крагујевца и Тополе, Удружење потомака старих ратника, Завичајно удружење Комови, Клуб акцијаша и волонтера, професори и ученици ОШ „Вук Караџић“ из Крагујевца као и потомци стрељаних родољуба.

Обраћајући се у име СУБНОР-а Србије и председника генерала Ковачевића, потпредседник академик проф. Жељко В.Зиројевић је истакао следеће: „Овде на овом месту слуге фашизма, љотићевци и недићевци извели су на губилиште најчасније синове Шумадије и Поморавља, поносне људе којима је слобода и љубав према Отаџбини, Совјетском Савезу и КПЈ била светиња. У смрт су отишли са узвиком: „Живела КПЈ, Живео друг Стаљин, Живео Совјетски Савез!“

Херојски чин Драгана Банића и јунаштво слободара оставио је у својим писаним сећањима поч.Владан Несторовић син Живадинов из Кнића који је захваљујући издаји послат у немачке логоре а чије забелешке се трајно чувају у СУБНОР-у Шумадије и Крагујевца и због којих су он и његов син Иван трпели страшне притиске на ове дане.

Песникиња Јасмина Ан Јовановић је казивала своју поему „Опомена“ посвећену херојизму Драгана Банића и свим страдалима.

У знак доприноса очувању патриотизма и антифашизма признање „Повеља СУБНОР-а Србије“ понели су Радио телевизија Крагујевац, новинар и сликар Милош Игњатовић а за допринос одбрани Отаџбине Мирко Шљанић из с. Црколез (Косово и Метохија) у чије име је примио његов унук Мирко З.Шљанић који са поносом носи име свога деде.

Miloš Ignjatović
Miloš Ignjatović
Priređivač Šumadijskog ateljea. Fotoreporter ,,Blica'', ,,LID-'a'', ,,Sportskog žurnala'', ,,Svetlosti'', ,,KG novina'', ,,Politike''.