Novak je desetostruki šampion Australijen Opena i svetski broj jedan!

Vratio se tamo gde mu je mesto! I to na kakav način!

Pobedom u finalu nad Stefanosom Cicipasom (Grčka, 3) rezultatom 6:3, 7:6 (7:4), 7:6 (7:5) Novak je osvojio istorijsku desetu titulu na Australijen Openu i od ponedeljka će ponovo biti prvi teniser svetske rang liste!

Titula u Melburnu Novakova je 93. u karijeri i 22. u gren slem kategoriji, čime se izjednačio sa Rafaelom Nadalom.

Novak je bolje ušao u meč. Nakon što je u drugom gemu propustio dve brejk lopte, do brejka je došao u narednom servis gemu protivnika i poveo sa 3:1, zatim i 4:1. Sa tom razlikom set je okončao u svoju koristi posle 36 minuta igre.

Drugi set trajao je 70 minuta, a grčki teniser je vidno podigao nivo igre. Brejk šansi nije bilo do same završnice seta kada je Novak pri vođstvu Cicipasa od 5:4 spasio brejk/set loptu i set doveo do taj-brejka. Čak sedam mini brejkova viđeno je u ovom delu igre. Novak je pri vođstvu od 4:1 imao dva servisa, ali je Grk uspeo da se vrati i izjednači na 4:4. Sledeći poen bio je krucijalan mini brejk koji je Novaka nakon dva servis gema približio na korak od titule.

Novak je na startu trećeg seta pretrpeo prvi brejk u duelu, ali je odmah u sledećem gemu vratio rezultatsku ravnotežu. Igrao se gem za gemom, a novi taj-brejk „popeo“ je Novaka deseti put na šampionsko postolje u Melburnu.

Statistika meča: as poeni (7-15), dvostruke servis greške (3-3), direktni poeni (36-40), neiznuđene greške (22-42), broj osvojenih poena (112-94).

Novak je tokom januara iz snova osvojio dva trofeja u Australiji (Adelajd i Australijen Open), dobio svih dvanaest mečeva i produžio niz pobeda na Otvorenom prvenstvu Australije na 28.

Na novoj ATP listi koja će biti objavljena u ponedeljak, 30. januara Novak će početi 374. nedelju na prvoj poziciji sa 7.070 poena. Slede ga Alkaraz sa 6.730 i Cicipas sa 6.195.

Pred Novakom je pauza od četiri nedelje nakon čega će nastupiti na ATP turniru u Dubaiju (27. februar – 4. mart) i boriti se za šestu titulu u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Prethodno je turnir osvajao 2009-2011, 2013. i 2020. godine.

Prošle godine zaustavljen je u četvrtfinalu od Jiržija Veselog iz Češke (4:6, 6:7).