Odbojka: Srbija bolja od Italije

Muška odbojkaška reprezentacija Srbije na pobednički način je okončala treći vikend Svetske lige u Teheranu. Posle poraza od Irana i Italije, srpska ekipa je uspela da savlada selekciju Italije, posle velike borbe rezultatom 3:2 (25:19, 25:18, 19:25, 22:25, 17:15).

Srbija je odlično počela meč i prva dva seta je odigrala na visokom nivou, što je bilo dovoljno da četa Nikole Grbića povede sa 2:0 u setovima. Početkom trećeg seta Italija je počela mnogo bolje da igra. Predvođena Antonovim, Italija je već na startu stekla ogromnu prednost od šest poena. U redovima Srbije u tim trenucima samo je igrao Uroš Kovačević, ali nedostajala je podrška i ostatka tima da bi se ugrozila prednost Italijana. Tokom seta uspevala je četa Nikole Grbića da se približi na samo tri poena zaostatka (16:13, 20:17). Možda su i mogli nešto više da urade u ovom setu, međutim kada je Uroš Kovačević propustio kontru pri rezultatu 21:18 za Italijane, bilo je jasno da će Italija osvojiti set. Početak četvrtog perioda obeležila je izjednačena borba. Srbija je imala prvu veću prednost posle tehničkog tajm-auta, pri rezultatu 9:7. Italijani potom uspevaju da preokrenu serijom od 3:0, i da dođu do prednosti 10:9. Vratila je Srbija prednost posle poena Ivovića na 14:12. Vodila je Srbija i sa 18:16, ali pre svega dobrim napadima i kontrama Zajceva Italija uspeva da održi priključak za Srbijom. Potom je ponovo usledila izjednačena igra. U završnici seta Ivović greši u napadu, a Buti sjajno realizuje penal i Italijani dolaze do dva poena prednosti 23:21. Tražio je Grbić tajm-aut, no Zajcev je ostao perfektan u napadu i doneo svojoj ekipi peti set.

Poslednju period meča Srbija odlično počinje, sa fantastičnim blokovima Jovovića i Kovačevića za 4:2. U nastavku seta Lisinac je postavio još dva odlična bloka, i Srbija je otišla na velikih 9:5. Dobrim servisima Đanelija i napadima Zajceva, Italija stiže do izjednačenja 10:10. Imala je Srbija i 12:10, ali Zajcev ponovo donosi izjednačenje 12:12. Odmah potom Srbija odgovara serijom od 2:0 (poenima Podraščanina i Luburića) i dolazi do prvih meč lopti 14:12. Nije se predavala Italija, i uspeva da dođe do izjednačenja i izbori igru na razliku. Pri rezultatu 16:15, napao je korektor Zajcev, ali ga je na mreži sačekao strašni Lisinac sa blokom i na taj način doneo pobedu Srbiji 17:15. Uroš Kovačević sa 19 poena je bio najefikasniji u pobedničkoj ekipi. Kod Italijana daleko najbolji je bio Ivan Zajcev sa 30 poena.

Srbija je sa sedam pobeda i tri poraza, interkontinentalni deo Svetske lige završila na trećem mestu. Sjajnom igrom tokom prva dva vikenda, izabranici Nikole Grbića su praktičo trasirali put ka završnom turniru Svetske lige u Poljskoj (13-17. jula). Pored Srbije plasman na završni turnir su izborili Francuzi, Brazilci, Italijani, Amerikanci i naravno Poljaci kao domaćini cele završnice. Protivnici srpskoj ekipi u Krakovu biće Francuska (aktuelni evropski šampion), i Poljska (aktuelni svetski šampion). U drugoj grupi koplja će ukrstiti Amerika, Italija i Brazil. Plasman u polufinale će izboriti po dve prvoplasirane ekipe iz svake grupe.

Uroš Selenić
Rođen 1997. godine u Valjevu. Osnovnu i srednju školu završio u rodnom gradu, a trenutno je student sportskog novinarstva. Još od osnovne pokazao ljubav prema sportu. Trenirao rukomet i odbojku, a učestvovao je i na raznim takmičenjima iz atletike. Od boljih rezultata u atletici ističu se zlatna medalja u bacanju kugle u četvrtoj godini srednje škole na nivou grada Valjeva, kao i treće mesto u trci na tri kilometra pored reke Gradac. Akreditovani novinar sa Evropskog prvenstva u vaterpolu 2016. godine, obožava istoriju i arheologiju, živi za sport...