fbpx
spot_img

Pet stvari zbog kojih roditelji bespotrebno gube vreme

Paradoksalno, ali upravo taktike kojima najčešće pribegavaju kako bi brzo rešili probleme dodatno im oduzimaju dragoceno vreme.

Savremene porodice pate od hroničnog nedostatka vremena. Roditelji mnogo rade i premoreni su, pa se to odražava i na njihove roditeljske veštine. Paradoksalno, ali upravo taktike kojima najčešće pribegavaju kako bi brzo rešili probleme dodatno im oduzimaju dragoceno vreme.

Tanit Keri, autorka knjige “Mamine cake za štednju vremena i opušteniji porodični život” smatra da ovih pet roditeljskih taktika predstaljvaju obično gubljenje vremena:

1. Vičete na decu

Urlanje može da upali prvi put zbog faktora iznenađenja, ali efikasnost ove metode brzo oslabi. Klinci se jednostavno adaptiraju i nauče da se isključe kada pojačate ton. Da ne govorimo o tome da možete rasplakati dete i izgubiti dodatno vreme da bi ga smirili.

Da biste izbegli vikanje, analizirajte uobičajene situacije i otkrijte okidače zbog kojih gubite kontrolu. Kada osetite da vam raste pritisak, sklonite se na trenutak i par puta duboko udahnite. Od nervnog napada nikakve koristi.

2. Ni sami ne znate koja su vam pravila

Da li deca mogu vikendima kasnije u krevet? Ili samo subotom? Treba li domaći zadatak da se radi čim se stigne kući? Ili prvo može TV? Ako niste postavili neka osnovna pravila, stvorili ste idealne uslove za stalne rasprave i pregovore. Deca će verovatni da imaju prostora za manevrisanje i satima vam dosađivati. A kad ste umorni ili zauzeti, možete i da zaboravite šta ste prethodno rekli, pa će deca to iskoristiti da granice poguraju još dalje.

U dogovoru sa bračnim partnerom ustanovite kuća pravila i ne odstupajte. Možete i decu da uključite u određivanje pravila. Zatim ta pravila zapišite na papir, i očekujte da se poštuju svi, uključujući i babe i dede kao i bebi siterke.

3. Suviše pregovarate

Mada mnogi roditelji veruju da treba biti osetljiv na dečije želje i puštati ih da sami odlučuju o svemu, od toga šta će jesti do toga šta će obući, ništa nije dalje od istine. Od ovoga se posebno teško odvikavaju prezauzeti roditelji koje muči osećaj krivice. Zapravo, deca žele da odrasli odlučuju o tim stvarima i plaši ih kada su sama na kormilu. Nijedno dete ne priželjkuje nedostatak praviča-

To ne znači da deca nikad ne mogu da biraju. Ali, potrebno je da im vi prvo taj izbor ograničite. Na primer: “Možeš ostati unutra da gledaš Pepu praseta ili da izađeš napolje na fudbal. Šta bi od ta dva?” Dakle, umesto da im pružite neograničen izbor, vi odlučujete između čega dete bira.

4. Popuštate

Kad imate malo vremena da budete sa decom, želite da svaki trenutak bude savršen. Zato upadate u zamku i govorite im “da” sve vreme, samo da bi bila srećna. Slično se dešava i kada roditelji koji su sami imali prestroge roditelje odluče da se ponašaju sasvim drugačije sa svojom decom.

Ako vam je teško da kažete “ne”, probajte da ne gubite iz vida činjenicu da deci prijaju čvrste granice, jer se osećaju sigurnijom. Roditelj koji ne govori “ne”, ne obavlja svoju roditeljsku dužnost.

 

5. Hranite ih svaki čas

Čim čujemo da su gladni, osećamo dužnost da odmah stupimo u akciju. Tu na scenu stupaju razne grickalice i keksi. Međutim, to će im nakratko utoliti glad, ali brzi šećeri iz prerađene hrane provociraće insulinski skok i nagli pad šećera, što dovodi do još veće gladi.

Da biste izbegli začarani krug prostih šećera, deci dajte užine sa proteinima i  složenim ugljenim hidratima, kao što su kriške jabuke sa puterom od kikirikija ili rolnice od kačkavalja. Tako im šećer u krvi neće naglo skakati, pa nećete svako malo slušati “Mama, ja sam gladan!”

Izvor: detinjarije.com

Zoran Todorović
Zoran Todorović
Osnivač „Pokazivača“. Tvorac novakovanja. Čovek koji od života želi sve ili ništa, a trenutno živi negde između.