fbpx
spot_img

Roditeljstvo: Kako da prepoznate i usmerite talenat svog mališana na pravi način

Da li roditelji na pravi način usmeravaju i podstiču svog malog genijalca? Sledi nekoliko saveta kako da uočite i negujete prirodne talente svog mališana.

Talenat je urođena sposobnost koja može da se pojavi u bilo kom obliku. Talenat dete obično ispoljava u okviru svojih dnevnih aktivnosti u najranijem detinjstvu, između 2. i 7. godine života. U tom periodu ono pokazuje jasne sklonosti ka određenoj oblasti, plesu, muzici, umetnosti ili nauci koje ne moraju nužno da se poklapaju sa stvarima za koje su nadareni njegovi roditelji. Tako vaše dete može da bude jedini član porodice koji je talentovan za gimnastiku ili sviranje klavira, ili poseduje unikatan dar da ljudima izmami osmeh na lice. Neki mališani nauče da govore ili čitaju brže od ostalih, dok su drugi veoma okretni i pokazuju izuzetne fizičke sposobnosti na igralištu ili u sportu. Ima i dece koju više privlači crtanje ili pravljenje različitih predmeta od kockica ili gline.

Roditelji prepoznaju ove rane znake nadarenosti kod svojih mališana i trude se da ih podstaknu kako bi dostigli svoj puni potencijal. Kako bi pomogli detetu da razvije svoje posebne talente ili darovitost, pre svega je potrebno na vreme uočiti šta tačno detetu dobro ide. Ipak, samo otkrivanje dečjeg talenta nije dovoljno.

toddler-girl-trying-draw-on-the-floor

Nekoliko faktora utiče na to da li će se dečji talenat ili dar u potpunosti razviti ili ne. Koliko vremena i truda dete ulaže u praktikovanje, učenje ili usavršavanje određene veštine? Da li finansijski i socijalni faktori utiču na njegovu sposobnost da razvije svoj talenat? Da li roditelji na pravi način usmeravaju i podstiču svog malog genijalca? Sledi nekoliko saveta kako da uočite i negujete prirodne talente svog mališana.

Prepoznajte dečji talenat

Deca obično nisu svesna svojih talenata, već ih instinktivno ispoljavaju. Ukoliko vaš mališan pokazuje veliko interesovanje za tempere, to može da bude znak da će jednog dana postati veliki slikar. Iako trenutno njegovi potezi kistom ne stvaraju remek-dela, već nered, vaše strpljenje biće nagrađeno kako se njegov talenat bude vremenom razvijao.

Roditeljima se savetuje da što više učestvuju u detetovim aktivnostima i budu deo njegovih igara, jer će tako lakše moći da primete ima li neku posebnu sklonost ili veštinu. Pratite šta vaš mališan najviše voli da gleda na televiziji, da li se igra lego kockicama pokušavajući da imitira majstor Boba ili kakve ga knjige i slikovnice privlače. Osim toga, neka deca pokazuju više talenata istovremeno pa je sasvim normalno da neko vreme „lutaju“, odnosno da nisu sigurna koji instrument žele da sviraju ili da posle par meseci otkriju da u stvari divno glume. Zato roditelji imaju ulogu da usmeravaju, podrže i pomognu svom mališanu da se opredeli za nešto što mu najviše leži i što ga privlači. „Identifikovanje“ pravog talenta u pravo vreme i u skladu sa tim preuzimanje odgovarajućih mera može da doprinese postizanju velikog cilja na duže staze.

child-boy-together-mother-playing-educational

Pružite detetu mnoštvo prilika da razvije svoj talenat

Kako bi talenat mogao da se razvije, potrebno je mnogo vežbe i truda. Ukoliko prilike za unapređivanje određene veštine izostanu, darovitost deteta ostaje potisnuta tokom formativnog perioda njegovog razvoja, posle čega može da bude kasno da se maksimalno razvije. Važno je da roditelji pruže obilje mogućnosti kako bi dečji skriveni talenat mogao na vreme da se ispolji i procveta. Istražite mogućnosti da dete demonstrira svoje umeće pred drugarima iz razreda u školi ili među rođacima; njihova podrška osnažiće vašu. Takođe, kako bi se talenat deteta u potpunosti razvio, ponekad je potrebno da roditelji angažuju dodatnu pomoć u vidu privatnih časova, posebnih kurseva, prilika za učestvovanje na raznim takmičenjima i nabavke odgovarajuće opreme.

Pohvale i podsticaj doprinose razvoju detetovog uočenog talenata. Ipak, uvek se trudite da pohvalite trud mališana, a ne njegov talenat. Kada hvalimo talenat deteta, ono postaje zadovoljno sobom i manje se trudi kako bi napredovalo. Ipak, ako odajemo priznanje njihovim naporima da se što više usavrše, mališani će biti spremniji da preuzimaju rizike, greše i uče iz svojih grešaka, budu uporni i ne odustaju pred preprekama, što predstavlja put ka uspehu. Potrebno je da roditelji nauče decu da cene naporan rad i trud kako bi bili motivisani i nastavili da teže ka izvrsnosti.

kids-sports-outside-together-concept

Omogućite im da slede svoje snove

Talenat vredi razvijati samo ukoliko dete u tome uživa. Iako su talentovanoj deci potrebni velika podrška i razumevanje, nikada nemojte da dopustite da vaša ambicija bude ispred interesa deteta. Istina je da roditelji žele najbolje svojoj deci, ali primoravanje da se bave nečim za šta su talentovana ali što ih ne privlači znači težnju roditelja da ostvare sopstvene snove a ne snove svoje dece. Velika ljubav prema određenoj stvari garancija je da će vaš mališan raditi više, brže i bolje kako bi razumeo i razvio veštine koje će mu pomoći da ostvari uspeh. Nadarenost za šah ne znači mnogo ako dete takmičenja i usavršavanje veštine smatra zamornim ili previše stresnim. Osim toga, njegov talenat u takvim okolnostima neće moći da procveta, i još važnije, poteškoće ili preveliki pritisak roditelja mogu da odvrate mališana da se time više bavi, odnosno da svoj talenat počne da doživljava kao obavezu, umesto zadovoljstvo. Sa druge strane, ukoliko iskrsnu veliki problemi a rešenje se ne nazire, možda je potrebno da se ozbiljniji rad na razvijanju talenta odloži na nekoliko godina. Ipak, ako radost deteta prevazilazi sve poteškoće, dajte njegovom talentu zeleno svetlo.

Izvor: novakdjokovicfoundation.org

Zoran Todorović
Zoran Todorović
Osnivač „Pokazivača“. Tvorac novakovanja. Čovek koji od života želi sve ili ništa, a trenutno živi negde između.