fbpx
spot_img

Svet Amiša: 7 strogih pravila ove tajnovite zajednice

Saznajte kakva se stroga i mračna pravila vladaju unutar jedne od najmisterioznijih zajednica na planeti.

foto: profimedia
Foto: PROFIMEDIA

Amiši su pripadnici konzervativne hršćanske grupe u Severnoj Americi, poznate kao Stari red amiške menonitske crkve. Amiši su se pojavili u periodu 1693. – 1697. kao sledbenici Menonitskog starešine Jakob Amana, a nakon preselenja u SAD više nema njihovih sledbenika u Evropi.

Budući da su vrlo zatvorena zajednica, o njima se malo toga zna – da žive na tradicionalan način i odbacuju modernu tehnologiju, a upravo zbog toga su predmet fascinacije mnogima.

Ali, kako uspijevaju živjeti tako? Za sve je zaslužan njihov skup pravila koje svako u zajednici mora poštovati, a poznata su pod nazivom Ordnung. Ta pravila zadiru u svako područje života, govore o tome kako se trebaju odnositi prema Bogu i jedni prema drugima. Kazna za nepoštivanje je ekskomunikacija iz zajednice, a ne pomažu nikakva objašnjenja niti posebne okolnosti.

DECA SE IGRAJU SA LUTKAMA BEZ LICA

Mora se priznati kako ove lutke izgledaju poprilično jezivo, iako po njima nije snimljen ni jedan horor film. Na lutkama se može videti tradicionalna odeća Amiša i modni dodaci, a razlog zbog kojeg namerno lutke nemaju lica – je izbegavanje stvaranje taštine i plitkoće kod dece, piše The Richest. Generalno, deca imaju vrlo malo igračaka i one se prenose s generacije na generaciju. Kad se odeća na nekoj lutki istrga, lutka se ne baca, već je jednostavno operu i zašiju. Svako dete obično ima samo jednu lutku.

NEMA MOGUĆNOSTI ZA VISOKO OBRAZOVANJE – JER TREBA RADITI!

Općenito, sistem obrazovanja kod Amiša je poprilično primitivan – uče u malim privatnim školama u kojima im predaju isključivo Amiši, a nakon osmog razreda njihova je edukacija gotova – u dobi od 13 godina. Za završetak učenja tako rano u životu imaju dva glavna razloga. Prvi je praktičan i odnosi se na to da oni više cene učenje kroz rad i praksu, većinom u zanatskim i poljoprivrednim zanimanjima. Drugi razlog oslanja se na to da se brojna znanja kose s njihovim shvatanjem života.

RUMSPRINGA JE NJIHOVA PRILIKA ZA BEG

Poenta zajednice je da je u njoj svako svojevoljno, pa Amiši tinejdžerima daju priliku da „provere sami sebe“. To se naziva Rumspringa, a podrazumijeva da tinejdžer u dobi od 16 godina odlazi u vanjski svet kako bi ga iskusio – smeju nositi modernu odeću, koristiti tehnologiju, izlaziti… Nakon toga, tinejdžer mora izabrati između modernog i sveta Amiša – zauvek.

BLISKOST SE GRADI KROZ RAZGOVOR, A NE SEKS

Amiši imaju stroga tradicionalna uverenja koja odbacuju ideju seksa pre braka. Međutim, i oni su svesni da su tinejdžeri pod žestokim udarom hormona i da imaju seksualne i ljubavne potrebe. Stoga su osmislili neobičnu praksu – mladić može doći prespavati kod devojke gde bi trebali razgovarati celu noć i zbližavati se – bez da se slučajno dotaknu. To im garantuje daska zabijena na polovinu kreveta.

NEMA MUZIKE

Jedan od glavnih razloga zbog kojeg Amiši preziru tehnologiju je njihovo verovanje da ona podstiče individualizam. Bez tehnologije, oni su prisiljeni oslanjati se jedni na druge – od hrane i nege pa do usluga. U sklopu toga, i muzički instrumenti su strogo zabranjeni – uz izuzetak harmonika koje sviraju na verskim obredima.

VOLITE SE I MNOŽITE – S BROJNIM DEFEKTIMA

Nakon ulaska u brak, od para se očekuje da ima što više dece jer to pomaže širenju i održavanju zajednice. Problem je u tome što njihova zajednica raste isključivo „iznutra“ – zbog čega nema priticanja novih gena i srodstvo je mešano. Amiši se tako često rađaju s nekim oblicima urođenih defekta.

ZLOSTAVLJANJE ŽIVOTINJA JE O.K.

Zajednica Amiša poznata je po svojim pacifističkim stavovima – stoga iz verskih razloga ne moraju ni ići u vojsku. No, dok su prema ljudima miroljubivi, prema životinjama su ekstremno okrutni. Oni životinje doživljavaju na isti način kao i strojeve – oni su nešto od čega samo mogu imati koristi. Zbog toga ih često ekstremno opterećuju, kolju čim se razbole, teraju na rad do iznemoglosti i sl.

Izvor: express.hr

Zoran Todorović
Zoran Todorović
Osnivač „Pokazivača“. Tvorac novakovanja. Čovek koji od života želi sve ili ništa, a trenutno živi negde između.