Nole protiv Cicipasa za 10. titulu na AUS Openu i povratak na broj 1!

27. uzastopna pobeda Novaka u Melburnu donela mu je plasman u deseto finale Australijen Opena i priliku da se u nedelju bori za rekordnu desetu titulu na prvom gren slemu sezone.

Najbolji srpski teniser je u polufinalu Otvorenog prvenstva Australije nadigrao Amerikanca Tomija Pola (ATP #35) rezultatom 3:0, po setovima 7:5, 6:1, 6:2.

Susret u Rod Lejver areni trajao je dva časa i 20 minuta, a Novak je do trijumfa došao prilično lako ako se izuzme trenutak pada koncentracije u završnici prvog seta.

Srpski teniser je u prvom gemu spasio dve brejk lopte, a zatim sa dva brejka u nastavku stigao do ubedljivih 5:1. Propustio je Novak u narednom gemu set loptu na servis rivala, a potom je imao raspravu sa sudijom nakon koje je ušao u seriju grešaka koja je Polu omogućila da vrati oba brejka i izjednači na 5:5. Novak je u ovom trenutku pokazao izvrsnu mentalnu snagu i stvari vratio na mesto. Najpre je dobio svoj servis gem lagano, a zatim je oduzeo servis protivniku i posle 59 minuta došao do 7:5.

Potpuna kontrola tokom drugog i trećeg seta bila je na Novakovoj strani. Po dve brejka u oba seta odvela su ga do jedanaeste pobede u 2023. godini.

Statistika meča: as poeni (12-4), dvostruke servis greške (5-0), direktni poeni (31-18), neiznuđene greške (39-32), broj osvojenih poena (100-68).

U finalu Australijen Opena u nedelju od 9 časova ujutru po srednjeevropskom vremenu sastaće se Novak Đoković (4) i Stefanos Cicipas (3). Pobednik susreta biće novi svetski broj jedan!

Novaku bi to bila 22. gren slem titula čime bi izjednačio rekord Rafaela Nadala, dok bi grčkom teniseru to bio prvi gren slem trofej u karijeri.

Fotografija: AP

Novak i Stefanos sastajali su se dvanaest puta do sada uz prednost našeg tenisera od 10-2. Poslednjih devet okršaja pripalo je Novaku.