Odbojka dame: Rampa za evropskog prvaka

Ženska seniorska reprezentacija Srbije ozbiljno se nameće kao jedan od glavnih favorita za najsjajniju medalju na Olimpijskim igrama. Srpkinje ove godine iskoristile su Gran Pri kao najbolju proveru za vrelo leto u Brazilu. Odlično je selektor Terzič odradio pripreme i selektirao tim . Posle startna tri poraza u kombinovanom sastavu  tokom prvog vikenda Gran Prija  , naša ekipa je krenula u najjačem  mogućem sastavu u dalji tok takmičenja. Upravo sastav koji će verovatno putovati u Rijo, ostvario je odlične rezultate tokom drugog i na samom početku trećeg vikenda Gran Prija. Posle fantastične pobede nad Brazilom (prve u istoriji), naše dame su nastavile sa sjajnim igrama iako nisu uspele da savladaju vicešampiona sveta  Kinu posle pet setova, mada treba napomenuti da je na tom meču selektor Terzić malo promešao postavu. U nastavku takmičenja savladana je i Belgija, a početak trećeg vikenda u Japanu , nije mogao da počne na bolji način. Pala je još jedna velika ekipa, pala je moćna Rusija…

Akutuelni evropski šampion Rusija imala je prednost od 2:0 u setovima i 14:10 u trećem setu,  ali to nije predstavljao problem za izabranice Zorana Terzića . Brzo je Srbija uhvatila priključak i stigla do izjednačenja 15:15, a nešto kasnije i do prednosti od  20:18, što je bilo dovoljno za  povratak u meč i 25:21 na kraju trećeg seta. I četvrti set Srbija je bolje počela. Startna prednost (4:1 , 8:6) , kao da je nagoveštavala da će biti petog seta. Nisu se izabranice Jurija Maričeva odmah predale, uspele su da stignu do izjednačenja 9:9 , ali opet je Srbija uspela serijom poena da napravi prednost do drugog tehničkog tajm-auta. Kada je na semaforu zasijalo ubedljivih 23:17 za našu reprezentaciju, svima je bilo jasno da ćemo gledati peti set. A, u petom setu jedino što je Rusija uspela da uradi je prednost od 1:0 i izjednačena borba do rezultata 3:3. Ostatak seta je protekao u mnogo boljoj igri Srbije, koja je  već na promeni strana imala ogromnu prednost od  8:4. Tu prednost Srbija je uspela da sačuva do kraja meča, i da slavi nakon što je iskoristila četvrtu meč loptu za konačnih 15:12 .

Sjajna na meču je bila Stefana Veljković sa 15 osvojenih poena. Odličnu podršku je imala u vidu Jelene Nikolić sa 13, odnosno Tijane Bošković sa 12 poena. Svakako još jedan vredan skalp i važna pobeda za samopouzdanje, uz podatak da je pobeda ostvarena a da u igru nije ni ulazila Brankica Mihajlovć, jedna od naših najboljih igračica. U subotu od 11 časova na programu je drugo kolo, a protivnik je upravo domaćin turnira Japan. Sa tri pobede  Srbija trenutno zauzima osmu poziciju. Poslednje mesto koje vodi na finalni turnir je peta pozicija, na kojoj se nalazi Holandija sa četiri pobede tako da bi Srbija mogla do završnog  turnira, ukoliko slavi u naredne dve utakmice i ukoliko joj ostali rezultati budu išli na ruku.