Odbojka: Srbija u finalu Svetske lige

Muška odbojkaška reprezentacija Srbije plasirala se u još jedno finale Svetske lige, pošto je u polufinalu završnog turnira uspela da savlada reprezentaciju Italije rezultatom 3:2. Izabranici Nikole Grbića imaće još jednu priliku, da se okite prvom zlatnom medaljom u najelitnijem odbojkaškom takmičenju.

Polufinalni duel protiv Italijana, Srbija je sjajno započela i na startu je povela sa 4:0. Uspeli su Italijani brzo da konsoliduju redove, i da dođu do izjednačenja pri rezultatu 8:8. Vodila se potom izjednačena borba do rezultata 16:16. Onda je usledila serija Srbije od 4:0 (poenima Uroša Kovačevića i blokom Lisinca), i izabranici Nikole Grbića su poveli sa 20:16. Na sjajnu igru se nadovezao Lisinac odličnim servisom, i Srbija je otišla na velikih 22:17. Međutim, u završnici seta Srbija sa nekoliko grešaka vraća u život Italijane, koji uspevaju da dođu do izjednačenja 22:22. Pruženu šansu Italijani nisu želeli da propuste, odličnim blokom Antonov donosi prvu set loptu, koju Zajcev u kontri koristi za konačnih 25:23.

U drugom setu Srbija je u ranoj fazi stekla prednost, koja je u jednom trenutku iznosila i tri poena razlike (10:7). Za trenutak je Italija uspela da preokrene na 13:12, ali Ivović fantastičnim blokom sredinom seta vraća prednost svojoj ekipi 17:15. Pri kraju seta, sa nekoliko vezanih poena Zajcev ponovo uspeva da preokrene na 21:19. Ipak, završnica je pripala Kovačeviću i Luburiću, koji prave seriju od 6:0 i donose Srbiji izjednačenje rezultatom 25:21.

Početak trećeg perioda je obeležila izjednačena igra do rezultata 6:6, potom je Ivović vezao dva poena. Na tu dobru igru Ivovića, Huantorena je odgovorio greškom i Srbija je pobegla na 10:7. Sredinom seta Kovačević i Ivović su nastavili sa odličnom igrom, pa je Srbija na tehničkom tajm-autu vodila sa 16:11. Imala je Srbija i prednost od 21:16, ali su Italijani u završnici seta uspeli da stignu do 23:23, posle serije servisa Huantorene. U napetoj završnici Kovačević blokira Zajceva za 24:23, a u narednom poenu Italijani greše i poklanjaju set srpskoj ekipi.

Četvrti period meča je obeležila znatno bolja igra Italijana. Od starta seta Italijani su imali prednost, dok su na drugoj strani srpski igrači delovali prilično umorno. Tokom četvrtog seta, Srbija je imala velikih primedbi na suđenje, u toku seta su dobili i crveni karton, a svu tu nervozu i umor Italijani su iskoristili i poveli sa 16:9. Bio je to veliki zaostatak, i već tada je bilo jasno da ćemo gledati peti set. Meč je odlučen tokom petog seta, pri rezultatu 9:8, kada je jedan maratonski poen pun lepih odbrana osvojila Srbija fantastičnim blokom za 10:8. Izgubljen veoma dug poen, teško je pao Italijanima pa je u završnici seta Zajcev napravio dve greške za 13:9. Nije uspela Srbija prvu meč loptu da iskoristi, ali drugu jeste posle servis greške Luke Vetroija za 15:11.

Dražen Luburić sa 18 poena je bio najbolji kod pobednika. Dobru podršku je imao u Marku Ivović, koji je meč završio sa 17 poena. Kod Italijana, ubedljivo najbolju partiju je pružio Ivan Zajcev sa 21 poenom.

Finale je na programu u nedelju od 20:30 časova, a protivnik je moćni Brazil. Prenos je na TV Arena Sport 1 i RTS 2.