fbpx
spot_img

Zdravlje i lepota:Koliko je gluten štetan u kozmetici?

Ako ste i uprkos tome što ste iz ishrane izbacili sve namernice koje sadrže gluten, a ipak imate simptome celijaklije, razmislite o tome da li koristite kozmetičke proizvode koji sadrže problematične belančevine prisutne u brašnu od ječma, raži i pšenice. Gluten u kozmetici pomaže da se ostali sastojci proizvoda povežu i sjedine, pa ga ima u ruževima, sjajevima za usne, šamponima, pegeneratorima, senkama za oči, maskarama. Treba uvek da proverite sastav šminke koju koristite ili da počnete da koristite bezglutensku šminku. Naučnici tvrde da postoje mnoge stvari koje mogu da se koriste umesto glutena, a imaju isti učinak. Postavlja se pitanje da li oni koji su osetljivi na gluten neminovno osećaju uticaj glutena i posredstvom kozmetičkih sredstava, budući da celikalija, odnosno njeni simptomi, započinju u organima za varenje. Svako ima različit tip kože, samtram da na nekoga gluten može da deluje a na nekog ne. Na primer maskara sa glutenom ima malu mogućnost da iziritira ako dodje u kontakt sa sluzokožom, a takodje šampon i regenerator. Navešću neke od simptoma celikalije: dijareja, zatvor, anemija, migrene, bol u kostima i stomaku. Promene koje će te  verovatno osećati zavise od toga koliko je jaka vaša alergiska reakcija. Zbog svega toga, postavlja se pitanje – da li uopšte znamo šta sve stavljamo na lice?

Tečne podloge za lice u sebi imaju više od 200 sastojaka! Navešću neke od najčešćih sastojaka u proizvodima za negu lica koje svakodnevno koristimo: alkil-fenol, etoksilat, benzen, ugljeni katran, benzonična kiselina, metil, butil, benzil benzonat, propil, natrijum laurel sulfat, etil paraben, dibutil-ftalat, dijetanomalin, trietanomalin, diazolidinil urea, formaldehid, sintetički mirisi, isopropanol, olovo acetat, živa, petrolej…  Zna se da je svaki od ovih sastojaka kancerogen, a što je najgore, ovo je samo delić spiska.

Koža je veoma propustljiva i kozmetički sastojci se lako kroz nju apsorbuju.Šta da učinimo? Možemo da proverimo sastav kozmetičkih proizvoda koje koristimo i tako utvrdimo da li su potpuno bezbedni.

Foto: Ema Vitković
Foto: Ema Vitković
Foto: Ema Vitković
Foto: Ema Vitković
Foto: Ema vitković
Foto: Ema vitković
Ema Vitković
Ema Vitkovićhttp://www.facebook.com/usporavanje
Rođena u Nišu 1978. godine. Scenski masker, frizer, pedijatar i vaspitač. Imala emisiju "Iz mog ćoška" na Aleksinačkom radiju. Učestvovala na dva Fashion Week-a u Nišu kao šminker. U Nišu je vlasnik Pivnice "Usporavanje" . Voli da piše, da se druži i pomaže ljudima. Humanost i zdravlje su joj na prvom mestu. Udata je i majka dvoje dece, Sare i Stefana.