Preokret, bajka, drugi Rolan Garos u Noletovim rukama i istorija!

Kada je ovaj čovek u pitanju, istorija se piše iz nedelje u nedelju. Nova stranica ispisana je danas!

Fotografija: Profimedia

Novak je u finalu Rolan Garosa posle još jednog nestvarnog preokreta savladao Grka Stefanosa Cicipasa (5) rezultatom 3:2, po setovima 6:7 (6:8), 2:6, 6:3, 6:2, 6:4 i došao do druge titule u Parizu i 19. iz gren slem kategorije.

„Hvala vam svima što ste došli da nas gledate. Još jednom je bila neverovatna atmosfera. Želim da se zahvalim svom timu, porodici, fizioterapeutu. Nivo tenisa je bio izvanredan, bilo je teško fizički i mentalno zahtevno. Dva puta u tri dana, ali pokazao sam svoje sposobnosti da se vratim u meč. Ovo što sam uspeo da ostvari danas je zaista san. Hvala vam svima“, prve su reči Novaka posle velikog finala.

Drugom titulom na Rolan Garosu Novak je postao prvi teniser u Open Eri koji je sva četiri gren slem turnira osvojio barem dva puta.

Novak je istovremeno postao prvi teniser posle 2004. godine koji je posle 0:2 u finalu Otvorenog prvenstva Francuske došao do 3:2. To je ujedno i njegova prva pobeda u finalu nekog gren slema nakon što je gubio 0:2.

Finalni triler trajao je četiri sata i 11 minuta, nakon kojih Novakova kolekcija broji 84 trofeja (treći u 2021. godini).

Novaku su se već u uvodnom gemu ukazale dve prilike da oduzme servis Cicipasu. Grk se odlično odbranio i izbegao neugodnu situaciju na startu duela. Pri vođstvu rivala od 5:4 Novak je spasio jednu brejk/set loptu i izjednačio rezultat na 5:5. Iako je u taj-brejku bio u zaostatku od tri poena (2:5), Novak je dobio dva poena na servis Cicipasa a potom došao do 6:5. Nije uspeo da iskoristi set loptu na servis protivnika, da bi grčki teniser mini brejkom u poslednjem poenu uzeo prvi set rezultatom 7:6 (8:6) posle 71 minuta.

Nastavio je Cicipas i u drugom setu da igra agresivno, a nagrada je bila brejk u prvom gemu. Novakove greškesu se nizale, a novim brejkom u sedmom gemu Cicipas je bio nadomak osvajanja seta. To je učinio u narednom gemu za 6:2 posle 31 minuta.

Da je kraj onda kada to Novak kaže Cicipas je osetio u trećem setu. Osetilo se da je najbolji teniser sveta blizu brejka, a prelomni trenutak bio je četvrti gem kada je posle velike borbe iskoristio petu brejk loptu i poveo sa 3:1. Tu prednost čuvao je do kraja seta za 6:3 i početak preokreta.

Fenomenalnu igru srpski teniser je preneo na četvrti set. Dva puta je oduzeo servis Cicipasu na startu i poveo sa 4:0. Četiri gema kasnije semafor je pokazivao 6:2 i 2:2 u setovima.

Mnogo puta do sada Nole je dokazao kakva je mentalna “gromada”, a to je potvrdio i sada u odlučujućem setu. Hladne glave je ušao u peti set, igrao smireno svoju igru i dočekao brejk u trećem gemu za 2:1, potom i 3:1. Imao je Novak dve šanse da u sedmom gemu dođa do dva brejka prednosti, ali se grčki igrač sačuvao i smanjio prednost prvog nosioca na 4:3. Igrao se gem za gemom, a takav rasplet doneo je Novaku drugi tron u “Gradu svetlosti”.

Statistika: as poeni (5-14), dvostruke servis greške (3-4), direktni poeni (56-61), neiznuđene greške (41-44), broj osvojenih poena (164-147).

Novak će na novoj ATP listi koja će biti objavljena sutra zadržati prvu poziciju sa 12.113 bodova, što je 1970 više od drugoplasiranog Rusa Danila Medvedeva.

Ukoliko ne bude promene planova Novak će se na teren vratiti 28. juna, kada počinje treći gren slem turnir u sezoni, Vimbldon.

Srpski teniser je petostruki šampion najprestižnijeg turnira, a u poslednjem odigranom izdanju pre dve godine u finalu je posle epske borbe srušio Rodžera Federera rezultatom 7:6, 1:6, 7:6, 4:6, 13:12.