Odbojka: Poraz bez posledica

Muška odbojkaška reprezentacija Srbije doživela je prvi poraz u Svetskoj ligi. Reprezentacija Irana, domaćin trećeg vikenda najkomercijalnijeg odbojkaškog takmičenja, uspela je posle velikog preokreta da savlada izabranike Nikole Grbića. U prepunoj dvorani ,,Azadi“, pred oko 12.000 gledalaca Iranci su uspeli da naprave preokret od rezultata 0:2 u setovima, i da slave posle više od dva sata igre sa 3:2 (18:25, 22:25, 25:22, 25:23, 16:14). I pored poraza, srpski odbojkaši su ostvarili veliki uspeh, s obzirom da su se plasirali na završni turnir Svetske lige koji se održava u Poljskoj.

Srbija je bolje počela meč, diktirala je ritam i apsolutno je kontrolisala igru od početka seta. Već na startu je bilo 4:2, posle dobrih servisa Atanasijevića. Uspeli su Iranci, dobrim kuvanjem Ebadipura da stignu do izjednačenja 5:5. Ali, to je bilo samo privremeno, pošto su Lisinac, Ivović i Atanasijević odveli Srbiju na prvi tehnički tajm-aut sa prednošću od 8:5. Nakon tehničkog tajm-auta, usledila je još jedna, nova odbrana i kontra Atanasijevića za 9:5. Imali su Iranci velikih problema tokom prvog seta na prijemu, ali su i pored toga nekako uspevali da prođu u nekoliko navrata kroz sredinu, preko srednjeg blokera Golamija. Nije Srbija želela da dozvoli Iranu ni da im pripreti, za to se najviše pobrinuo Marko Ivović, koji pravi as servis i odvodi svoj tim na 12:7. Morao je da reaguje trener domaćih Raul Lozano, pa je zatražio trenerski odmor. Međutim, ni nakon njegovih saveta sitvacija na terenu se nije promenila. I u nastavku seta, igra Srbije je delovala odlično, a fantastično je igrao Marko Ivović koji je prolazio iz svih pozicija i Srbija je održavala visoku prednost. Na drugoj strani, Iran je pravio veliki broj grešaka, pa i ne čudi ubedljivo izgubljeni set rezultatom 18:25.

I drugi set Srbija bolje počinje, fantastičnim blokovima Jovovića i Podraščanina uz odlične servise Atanasijevića za 5:2. Morao je već u prvim minutima drugog perioda da reaguje Lozano, zatražio je tajm-aut ali pomoći nije bilo, budući da je usledio još jedan sjajan blok ovog puta Nikića za 6:2. Imala je Srbija i prednost od 13:8, zahvaljujući dobroj igri Lisinca i Ivovića. Ipak, Iranci sa nekoliko sjajnih blokova Mirzajanpura i Sajeda dolaze do izjednačenja 13:13, podižući atmosferu u dvorani ,,Azadi“ do usijanja. Od rezultata 13:13, vodila se uglavnom izjednačena borba, ekipe su razmenile po nekoliko servis grešaka, ali nijedna ekipa nije imala veću prednost od jednog poena. U završnici seta bilo je 22:22, kada Srbija pravi seriju od 3:0 (Atanasijević prolazi u napdu, greška Zarinija i kontra Luburića), za 25:22.

Posle osvajanja drugog seta i prolaska na završni turnir, možda je i očekivano došlo do pada u igri naše reprezentacije, što je Iran uspeo da iskoristi i vrati se u meč, rezultatom 25:22. Tokom četvrtog perioda vodila se uglavnom izjednačena borba. Kao i sredinom drugog seta, nijedna ekipa nije imala osetljiviju prednost. Ključni momenat četvrtog seta, bio je trenutak kada su Iranci stekli dva poena prednosti pri samom kraju seta 20:18. Nešto kasnije ta prednost je otišla i na tri poena razlike, pa je Iran poveo sa 23:20. Srbija je uspela da smanji na 23:22, ali ne i nažalost da spasi drugu set loptu, koju Iran koristi i dolazi do izjednačenja 25:23.

U poslednjem delu meča Srbija je imala prednost, i ne bi bilo nezasluženo da su izabranici Nikole Grbića odneli pobedu. Vodila je Srbija sa 6:5 i 8:6. Iranci potom izjednačuju, a vrlo brzo i preokreću na 11:9. Nije se srpska ekipa predavala, vraćaju se u meč i prave novi preokret za 13:12. Tada je zatražio tajm-aut Raul Lozano, a koliko je to dobar potez bio najbolje govori da Iran osvaja dva vezana poena i prvi stiže do meč lopte 14:13. Srbija spašava prvu, ali ne i drugu koju Iranci koriste za konačnih 16:14 i veliko slavlje u paklenoj atmosferi dvorane ,,Azadi“ u Teheranu.

Kod pobednika i domaćina najefikasniji su bili Musavi sa 17, odnosno Mirzajanpur sa 14 poena. U redovima Srbije, odlično je odigrao Ivović koji je upisao 19 poena. Naredni meč u Teheranu Srbija igra u subotu od 15:30h, a protivnik je Argentina. Prenos tog meča je na TV Arena Sport 1 i RTS 2.