fbpx
spot_img

Pet koraka do polaganja male mature

Pet saveta za učenike koje očekuje polaganje male mature koji će im pomoći da što rasterećenije i samopouzdanije prođu kroz polaganje tog ispita

zbirke za maturuZavršni ispit, iako je veoma ozbiljan, nije i ne sme biti bauk ni za učenike ni za njihove roditelje. On predstavlja proveru ključnih znanja i veština koje je učenik stekao tokom obaveznog obrazovanja, a od postignutog uspeha na tom ispitu, kao i od opšteg uspeha u prethodnom školovanju, zavisi upis u željenu školu. Autori zbirki „Kreativnog centra“ za pripremu završnog ispita pripremili su pet saveta za učenike koje očekuje polaganje male mature kako bi im pomogli da što rasterećenije i samopouzdanije prođu kroz polaganje tog ispita (više o zbirkama naći ćete ovde http://www.kcknjizara.rs/edicija?e=141)

  1. Šta te čeka na završnom ispitu?

Završni ispit obuhvata tri testa – test iz maternjeg jezika, test iz matematike i kombinovani test, koji sadrži zadatke iz biologije, fizike, hemije, istorije i geografije. Svaki test nosi 10 bodova, dok uspeh iz škole nosi najviše 70 bodova (prosek ocena u šestom razredu množi se sa četiri, dok se prosek ocena u sedmom i prosek ocena u osmom razredu množe sa pet). Na ovogodišnjem testu svi zadaci biće potpuno nepoznati. Prethodnih godina učenici su imali mogućnost polaganja probnog testa kako bi testirali svoje znanje i upoznali se s postupcima polaganja i bodovanja testova.

  1. Kada je pravo vreme da počneš da se pripremaš za završni ispit?

Počni što ranije jer nikako ne možeš poraniti – možeš samo da zakasniš… Zimski raspust i početak drugog polugodišta uglavnom su vreme tokom kojeg većina učenika smišlja strategiju pripreme završnog ispita. Vremena ima dovoljno, ali je važno dobro se organizovati. Ako paziš i radiš na redovnim i pripremnim časovima, ako imaš plan o tome šta ćeš i koliko raditi, ako realno procenjuješ svoje znanje, učiš, utvrđuješ i obnavljaš gradivo, prelaziš zadatke iz zbirke – ti se već uveliko pripremaš i nema razloga za postavljanje pitanja o tome kada je pravo vreme za početak.

  1. Na koji se način spremati za ispit?

Veoma je važno da najpre proceniš šta i koliko (ne) znaš. Tu ti mnogo može pomoći nastavnik, a zbirke zadataka biće ti dobar vodič i pouzdan pokazatelj znanja. Napravi plan i radi redovno jer je kontinuitet u radu veoma bitan. Ne skači sa oblasti na oblast, već temeljno prelazi jednu po jednu i uradi sve zadatke, od lakših ka težim. Važno je da strpljivo pročitaš zahtev zadatka i da ga razumeš. Kada dobiješ rešenje, ponovo pročitaj tekst zadatka i proveri da li su dati odgovori na sva postavljena pitanja.

  1. Koje su najčešće greške učenika prilikom pripreme za malu maturu?

Desi se da učenik ne proceni dobro svoje znanje, pa samim tim i ne odmeri koliko će mu vremena biti potrebno za pripremu. Ukratko – da zakasni. Takođe, česte greške jesu oslanjanje na strategiju „bubanja“, površno prelaženje lekcija i zadataka koji izgledaju lako, preskakanje čitavih oblasti, nepažljivo čitanje instrukcija zadataka.

Važno je da redovno pohađaš pripremne časove u školi, da se konsultuješ s nastavnikom kako bi ti on pomogao oko zadataka koje ne umeš da rešiš, ali je od svega najvažnije da redovno radiš kod kuće i da što više zadataka rešavaš samostalno.

  1. Kako se boriti s tremom na ispitu?

Približavanje važnog ispita mnogima donosi veliku uznemirenost i stres, osećanje panike zbog toga što nisu dovoljno radili, strah da rezultati možda neće biti dovoljno dobri za prelazak na naredni stepenik – gde će verovatno biti još više ispita. Zapamti, ispiti su važni, ali se na njima ne sudi o tebi kao o ljudskom biću – ispiti samo pokazuju u kojoj je meri učenik ovladao nekim predmetom. Moraš imati na umu to da ne postoji ništa što ne možeš postići i da razloga za strah – ako kroz valjanu pripremu stekneš samopouzdanje – jednostavno nema.

Zoran Todorović
Zoran Todorović
Osnivač „Pokazivača“. Tvorac novakovanja. Čovek koji od života želi sve ili ništa, a trenutno živi negde između.